×

Pale CFA

Pale CFA co to takiego?

Budownictwo cały czas prężnie się rozwija. Dotychczas stosowane techniki udoskonalają się i wciąż pojawiają się coraz nowsze technologie i sposoby budowy. Powstające budynki mają być trwalsze, stabilniejsze i w pełni bezpieczne. Wśród nowinek w dziale budowniczym pojawiło się stosowanie pali CFA. Technikę tą zaczęto stosować już w latach 90-tych. Czym się charakteryzuje si oraz w jakich przypadkach się ją stosuje – o tym wszystkim w dalszej części.

Jaka jest różnica między palami CFA, a innymi, które są stosowane?

Continuous Flight Auger Piles, czyli w skrócie pal CFA jest palem formowanym świdrem ciągłym. Jest to główna różnica między palem CFA, a innymi stosowanymi w budownictwie. Wiercenie i sposób formowania jest charakterystyczny dla tej technologi i właśnie to wyróżnia pale CFA na tle innych. Pale klasyczne wiercone z rurowaniem i pale wbijane prawie całkowicie zostały wyparte przez technologię CFA. To właśnie liczne zalety stosowania nowoczesnych pali CFA są tego przyczyną.

Plusy stosowania pali CFA?

Pale CFA stały się bardzo popularne w budownictwie. Dzięki czemu ich cena jest konkurencyjna w stosunku do innych pali formowanych w gruncie. Pale Continuous Flight Auger można stosować praktycznie we wszystkich rodzajach gruntów. Kolejną zaletą jest duża wydajność oraz sposób działania, który w ogromnym stopniu skrócił czas przeprowadzania robót budowlanych. Stosowanie pali CFA niweluje całkowicie generowanie wibracji i wstrząsów. Dodatkowym plusem jest niewielki hałas powstający podczas zastosowania. Sposób posadowienia fundamentów przy zastosowaniu tej technologi jest bardzo ekonomiczny. Dzięki wykorzystaniu pali CFA można przenosić duże obciążenia boczne, ściskające oraz wyciągające.

Zastosowanie pali CFA w budownictwie oraz zasada ich działania 

Pale CFA stosujemy są do zrobienia fundamentów głębokich lub wykonania ścian palowych. Wykorzystanie tej nowoczesnej technologii w trakcie rozmaitych prac budowlanych polega na wkręceniu w grunt świdra z piątym rdzeniem. Następnie po uzyskaniu zamierzonej głębokości projektowej rozpoczyna się podawanie betonu. Następuje to przy właściwie wybranym ciśnieniu  od dołu przez rurę rdzeniową. W tym samym czasie podnosi się świder ku górze. Ostatnim etapem jest wprowadzenie zbrojenia palą w świeży beton.