×

Ciechanów – podbicie fundamentów rewitalizowanego budynku młyna

Realizujemy prace geotechniczne na terenie całej Polski oraz Europy m.in. Słowacji, Czech, Austrii i Niemiec.

W Ciechanowie zostały przez nas przeprowadzone prace wzmocnienia gruntu pod istniejącymi fundamentami. Wykonanie podbicia fundamentów było konieczne w związku z prowadzoną rewitalizacją starego młyna. Inwestor – Miasto Ciechanów, zaplanował przebudowę i rozbudowę budynku po młynie przy ul. Nadrzecznej i nadanie mu nowych funkcji społeczno-gospodarczych. Docelowo będzie to centrum kulturalne miasta – Park Kulturalny „Młyn”.

TRUDNOŚCI REALIZACYJNE

Wyzwaniem przy takich realizacjach jest konieczność prowadzenia prac w ograniczonej przestrzeni, w ciasnych pomieszczeniach. Wszelkie roboty prowadzone są pod nadzorem archeologicznym i konserwatora zabytków. Dodatkowej wyjątkowości dodaje świadomość, że obiekt ze względu na wiek jest bardzo delikatny.

ZAKRES PRAC

W związku z tym, że poziom posadowienia nowo budowanego obiektu, będzie znajdował się niżej od poziomu istniejącego młyna, należało wykonać podbicie fundamentów. Zaprojektowaliśmy układ kolumn w technologii jet-grouting o zmiennej średnicy i kącie. Wykonane kolumny są częściowo zbrojone profilami stalowymi. Kolumny w zależności od strefy prac, wykonano w układzie kozłowym i frontowym. W związku z koniecznością podbicia istniejących fundamentów z platformy roboczej równej poziomowi terenu, do obsadzenia zbrojenia zastosowaliśmy specjalnie opracowany sposób jego przedłużenia. Miał on na celu umożliwienie precyzyjnej instalacji zgodnie z założeniami projektowymi, a dodatkowo dawał możliwość ponownego wykorzystania.


SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE REWITALIZACJI

Przygotowany projekt zakłada utrzymanie zabytkowego charakteru w nowoczesnej przestrzeni. Naturalne materiały wykończeniowe – drewno i cegła, otoczone zielenią, otulone szumem pobliskiej rzeki, w towarzystwie ducha historii to idealne połączenie. Inwestycja zakłada także dobudowanie dwukondygnacyjnego obiektu – utrzymanego w charakterze drewnianego budynku, który stał tutaj jeszcze na początku XX wieku. Trudno byłoby stworzyć tak wyjątkowe miejsce od zera.

Ciechanów to przykład miasta, które chętnie podejmuje się tego rodzaju przedsięwzięć. To wyjątkowa dbałość o zabytki, inwestowanie w ich rewitalizację, wpływa na integrację lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, przekłada się na  komfort życia mieszkańców, to także ukłon w stronę historii danego miasta.