×

Wady i zalety ścianek berlińskich

Podczas konstruowania wykopów niezbędne jest zastosowanie odpowiednich metod technologicznych. Jednym z częstych zabezpieczeń jest ścianka berlińska. Warto jednak zastanowić się, kiedy to rozwiązanie jest najlepsze, a w jakiej sytuacji lepiej szukać innej alternatywy. Dowiedz się, jakie są wady i zalety ścianek berlińskich.

Ścianka berlińska – co to?

Ścianki berlińskie to popularny sposób zabezpieczenia głębokich wykopów. Wykonawstwem takich elementów zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Tergon. Przy ich budowie można wykorzystać różne technologie, takie jak:

  • zastosowanie pali wierconych i instalacji pomiędzy nimi drewnianych elementów, które stworzą podporę,
  • montażu gotowego kształtownika i opinki z desek, choć możliwe jest także wykorzystanie innych materiałów, takich jak żelbet czy stal.

Wybór danej technologii do budowy ścianek berlińskich zależy w dużej mierze od warunków panujących w wykopie i możliwościach wykonawcy. Dlatego przy zlecaniu takich robót warto wybrać firmę o zaawansowanym zapleczu maszynowym oraz doświadczeniu w zabezpieczaniu wykopów.

Jakie są zalety stosowania ścianki berlińskiej?

Popularność stosowania ścianek berlińskich jest spowodowana wieloma jej zaletami, takimi jak szybkość budowy czy atrakcyjna cena. W zależności od wyboru materiału opinki można odpowiednio dostosować koszt ich wykonania. Kolejnym ich plus jest możliwość zastosowania w wielu warunkach – będą odpowiednie zarówno przy niewielkich, jak i głębokich wykopach. Montaż ścianek berlińskich to skuteczny sposób na zabezpieczenie wykopu i prowadzenie dalszych robót.

Kiedy ścianka berlińska nie jest najlepszym wyborem?

Ścianki berlińskie można zastosować w wielu warunkach, to jednak w kilku sytuacjach będą one nieskuteczne. Nie należy ich budować na mokrych gruntach. W przypadku zawilgoconych i grząskich gleb wybór ścianek berlińskich do zabezpieczenia wykopu nie będzie korzystny, gdyż konstrukcja przepuszcza wilgoć. Wtedy lepszą alternatywą będzie zastosowanie ścian szczelinowych. Ścianki berlińskie nie będą skutecznym zabezpieczeniem również w przypadku gleb piaskowych czy w pobliżu obiektów narażonych na osunięcie. 

Jakie zabezpieczenie wybrać do wykopu?

Choć ścianki berlińskie są tanie i szybkie w budowie, to warto dokładnie się zastanowić, w jaki sposób zapewnić bezpieczne warunki w wykopie. W tym celu przyda się fachowa pomoc specjalistycznych firm, które mogą zasugerować inne alternatywy, takie jak zastosowanie opinki żelbetowej w obudowie berlińskiej, palisad czy wykorzystania ściany szczelinowej.