×

W jaki sposób zadbać o zabezpieczenie skarp i zboczy?

Brak zabezpieczeń skarp i zboczy może stwarzać duże zagrożenie. Występują one naturalnie lub są efektem prowadzonych prac budowlanych. Można je znaleźć w pobliżu zabudowań, jednak najczęściej są umieszczone obok nich drogi o różnym natężeniu ruchu. Dowiedz się, jakie ma sposoby firma Tergon na ich zabezpieczenie.

Jakie zagrożenie powodują niezabezpieczone skarpy i zbocza?

Warto pamiętać, że grunt cały czas pracuje – zwłaszcza w pobliżu często uczęszczanej drogi. Do tego również dochodzą naturalne procesy zachodzące w nim. Wśród czynników, które mają wpływ na trwałość skarp, można wymienić:

  • gruntowe

W masach ziemnych mogą występować nieciągłości oraz różnego stopnia wodoprzepuszczalności gleby, które w przyszłości mogą się przyczynić do pęknięcia lub osunięcia się skarpy.

  • naturalne

Na skarpy i zbocza mają wpływ także naturalne czynniki, takie jak dane warunki atmosferyczne. Pod wpływem intensywnych opadów może dojść do pęcznienia gleby i obniżenia wytrzymałości skarpy. 

  • mechaniczne

Trwałość skarpy jest również uzależnione od tego, w jaki sposób została ukształtowana przez człowieka. Do tego oprócz ruchu samochodów w jej pobliżu, wpływ mają także prace związane np. z wydobyciem węgla czy budowaniem infrastruktury wodociągowej.

Dlatego, niezabezpieczone skarpy i zbocza mogą stwarzać wiele zagrożeń związanych z niekontrolowanym osunięciem się ziemi.

Jak można zabezpieczyć skarpy i zbocza?

Warto wiedzieć, że jest kilka efektywnych sposobów na zabezpieczenie skarp i zboczy. W Tergon specjaliści mogą doradzić zastosowanie:

  • mikropali samowiercących

To wzmocnienie fundamentowe, które można zastosować również przy wykopach, skarpach i zboczach. Szczególnie jest polecane, gdy istnieje zagrożenie uszkodzenia struktur np. za pomocą drgań. Nim będzie możliwe ich wykonanie, najpierw powinny być wykonane stosowne badania geotechniczne.

  • gwoździe gruntowe 

Zagwoździowanie skarpy pozwala na jej zabezpieczenie przed osuwaniem się i pękaniem. Dzięki niewielkim rozmiarom gwoździ gruntowych można je zastosować nawet w trudno dostępnych miejscach.

  • torkretowania

Można tę metodę zastosować zarówno do naturalnie występujących skarp, ścian skalnych, jak i wykopów. W zależności od sytuacji użyte może być torkretowanie mokre lub suche. 

  • siatek stalowych

Wykorzystanie siatek stalowych jest popularnie stosowanym zabezpieczeniem skarp, zboczy i osuwisk.  Warto pamiętać, aby wybrać produkt wykonany ze wzmocnionej stali ocynkowanej, która będzie odporna na działanie korozji. 

W zależności od warunków oraz ewentualnych zniszczeń skarp i zboczy, specjaliści z firmy Tergon zaproponują odpowiednie rozwiązanie, dzięki wieloletniemu doświadczeniu.