×

Palisada z mikropali

Wykonanie odpowiedniej palisady jest niezbędne przy zabezpieczeniu wykopów. Zatem bez względu na to, czy planujesz budowę niewielkiej konstrukcji, czy dużą inwestycję – warto zastanowić się nad tą kwestią. Dowiedz się, czym jest palisada z mikropali i w jakich sytuacjach warto ją zastosować. 

Palisada z mikropali – czym jest i jak powstaje?

Mikropale cieszą się coraz większą popularnością przy zabezpieczeniu wykopów. Powstają one poprzez wwiercenie się żerdzi w grunt i jednoczesnemu wpompowywaniu mieszanki betonowej.  Mogą mieć one różne średnice w zależności od potrzeb i charakteryzują się niezwykle dużą wytrzymałością. Palisady z mikropali są wykonywane przez specjalistyczne firmy, takie jak Tergon. Wykorzystywane są one do zabezpieczenia skarp, zboczy oraz wykopów.

Palisada z mikropali – jakie ma zalety?

Zastanawiasz się, dlaczego warto wykonać palisadę z mikropali, zamiast wykorzystać inny rodzaj zabezpieczenia? Wśród jej zalety można wymienić:

  • cicha budowa

Wznosisz konstrukcję w pobliżu domostw i budynków użyteczności publicznej i szukasz rozwiązania, które nie będzie generować nadmiernego hałasu? Doskonale zatem sprawdzi się palisada wykonana z mikropali. Maszyny służące do jej stworzenia charakteryzują się cichą pracą, przez co nie generują nadmiernego hałasu.

  • ograniczenie drgań

Kolejnym aspektem, z którym musi się zmierzyć każdy inwestor, budujący w pobliżu zabudowań, jest zjawisko drgań. Jego nadmierne występowanie może się przyczynić do uszkodzenia innych konstrukcji. W przypadku wykonywania palisady z mikropali zjawisko drgań jest ograniczone do minimum. 

  • uniwersalność zastosowania

Wykorzystanie takiego zabezpieczenia jest niezwykle uniwersalne. Mikropale sprawdzą się w różnych gruntach – również tych o wysokim poziomie wilgotności, np. przy stabilizacji niewielkich konstrukcji na grząskich działkach. Do tego możliwy jest ich montaż zarówno poprzez kotwiczenie, jak i rozpieranie. Znajdą zastosowanie nie tylko przy zabezpieczaniu wykopów, ale również osuwisk, skarp, a także fundamentów istniejących konstrukcji. 

  • niewielki zakres przemieszczeń

Kolejnym atutem stworzenia palisady z mikropali jest niewielki stopień przemieszczania się gruntu oraz budynków sąsiadujących z wykopem. Pracując w ten sposób, można ograniczyć także zjawisko osiadania. 

  • wysoka wytrzymałość

W zależności od tego, o jakiej grubości zostaną wykonane mikropale do palisady, może ona przejmować wysokie obciążenia. Takie rozwiązanie charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Palisady z mikropali to doskonałe zabezpieczenie do wykopów.