×

Pale wiercone CFA

Do wzmocnienia gruntu pod budowę jest możliwe wykorzystanie różnych technologii. Do popularnych metod zalicza się wykonanie pali wierconych CFA. W ten sposób możliwe jest nie tylko zabezpieczenie podłoża, skarp, ale także posadowienie obiektów budowlanych, infrastrukturalnych oraz budowa murów. Dowiedz się, jak powstają pale wiercone CFA oraz jakie mają zalety.

Pale wiercone CFA – w jaki sposób się je wykonuje? 

Projektowaniem oraz wykonawstwem pali wierconych zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Tergon. Do wzmocnienia gruntu lub skarpy w ten sposób niezbędne jest wykorzystanie maszyn budowlanych. W tym celu jest stosowana palownica wyposażona w świder ślimakowy, które wkręca się w podłoże i je rozpycha. Jednocześnie w wykonywany otwór wpompowana zostaje specjalnie dobrana mieszanka betonowa, która zostaje zmieszana z częścią urobku znajdującego się na talerzach świdra. W ten sposób pale wiercone CFA są wzmocnione, a ilość ziemi do wywozu mniejsza. Po tym, jak otwór zostanie zabetonowany, wprowadzane jest odpowiednio dopasowane zbrojenie do zabezpieczenia gruntu czy posadowienia obiektu.

Kiedy mają zastosowanie pale wiercone CFA?

Część osób może się zastanawiać, kiedy zachodzą przesłanki do wykorzystania tej metody zabezpieczenia gruntu. Pale wiercone CFA są popularnie stosowane do:

  • zabezpieczenia skarp,
  • posadowienie budynków i elementów infrastruktury wodnej,
  • zabezpieczenia głębokich wykopów,
  • budowy murów oporowych.

Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach pale wiercone CFA są wykorzystywane do zabezpieczenia gruntu wraz z mikropalami kotwiącymi lub kotwami gruntowymi.

Dzięki wybraniu tej metody wzmacniania i stabilizacji podłoża możliwe jest uzyskanie dużej nośności – przez co pale wiercone CFA często wykorzystywane są przy posadowieniu dużych obiektów, takich jak bloki wielorodzinne, hale produkcyjne, centra handlowe czy wielopoziomowe parkingi. Do tego ogromnym atutem jest także szybkość wykonania pali wierconych CFA, co wpływa pozytywnie na czas realizacji projektu. 

W przeciwieństwie do innych metod zabezpieczania gruntu, pale wiercone CFA sprawdzą się przy wielu rodzajach podłoża, a do tego można je stosować nawet w trudno dostępnych miejscach. Co więcej, przy wykonywaniu takich wzmocnień i stabilizacji nie dochodzi do nadmiernego hałasu – przez co prace budowlane mogą być przeprowadzane bez trudności w pobliżu mieszkańców. Pale wiercone CFA nie powodują także wibracji, które mogłyby uszkodzić zabudowania znajdujące się w pobliżu.

Ta metoda zabezpieczania gruntu charakteryzuje się szybkim czasem realizacji oraz dużą efektywnością.