×

Mikropale samowiercące

Wzmocnienie fundamentów ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. W tym celu popularnie stosowane są mikropale samowiercące, które umożliwiają wznoszenie konstrukcji nawet na podmokłych, grząskich terenach. Dowiedz się, gdzie się je stosuje oraz na czym polega ich działanie.

Czym są mikropale samowiercące?

Mikropale samowiercące to metoda wzmacniania fundamentów, która umożliwia budowanie stabilnych konstrukcji nawet na podmokłych działkach. Od zwykłych pali odróżnia je rozmiar, gdyż ich średnica zazwyczaj nie przekracza 30 cm. Mikropale mają też mniejszą nośność niż inne rozwiązania, dlatego wykorzystywane są do wzmocnień fundamentów w mniejszym budownictwie np. domów jednorodzinnych lub przy obiektach już istniejących. Mimo niewielkich rozmiarów mikropale samowiercące są bardzo trwałe. Powstają one dzięki wykorzystaniu maszyn budowlanych, które umieszczają stalowe mikropale samowiercące w gruncie, po czym one samodzielnie się w niego wkręcają – stąd ich nazwa. Wykonanie takiego wzmocnienia fundamentów możesz zlecić firmie Tergon.

Kiedy można zastosować mikropale samowiercące?

W zależności od gruntu należy zastosować odpowiednie rozwiązania techniczne przy wznoszeniu budynków. Mikropale samowiercące wykorzystuje się w następujących sytuacjach:

  • do stabilizacji obiektów, które już zostały zbudowane,
  • przy budowie na terenach podmokłych i grząskich, takich jak np. torf,
  • do wzmocnienia ścian wykopu, osuwisk czy skarp,
  • przy kotwieniu płyt fundamentowych.

Taki rodzaj wzmocnienia fundamentowego jest wykorzystywany zawsze wtedy, kiedy tradycyjne rozwiązania nie zdadzą egzaminu. Dzięki zastosowaniu mikropali samowiercących możliwe jest uratowanie istniejącego budynku przed uszkodzeniami konstrukcji poprzez drganie, np. spowodowane przejazdem kolejowym w pobliżu. Ponadto wykorzystanie takiej technologii pozwala na budowanie niewielkich konstrukcji czy domów jednorodzinnych nawet na niekorzystnych i podmokłych działkach. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest jego cena, gdyż zazwyczaj zastosowanie mikropali samowiercących jest tańsze niż tradycyjnych pali. Do tego maszyny wykorzystywane do wbijania mikropali są stosunkowo lekkie, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie tej metody nawet na trudno dostępnych terenach.

Mikropale samowiercące

Wybór wzmocnienia fundamentowego w postaci mikropali samowiercących może być korzystny w wielu sytuacjach. Zanim jednak zdecydujesz się na nie, powinieneś zadbać o wykonanie odpowiednich analiz geotechnicznych i ekspertyz budowlanych.