×

Kolumny jet-grouting

Wzmacnianie podłoża jest szczególnie istotne przy każdej budowie. Jest wiele metod na zabezpieczenie gruntu, jednak coraz większą popularnością cieszą się kolumny jet-grouting. Mają one szerokie zastosowanie, zarówno przy tradycyjnych konstrukcjach naziemnych, jak i wodnych. Dowiedz się, jak są wykonywane kolumny jet-grouting i kiedy warto je zastosować.

Kolumny jet-grouting – co to i w jaki sposób powstają?

Wzmacnianie podłoża za pomocą kolumn jet-grouting polega najpierw na wywierceniu otworów w obrabianym podłożu. Następny krok to iniekcja mieszanki cementowo-betonowej zmieszanej wraz z częścią urobku. Zaczyn jest wtłaczany pod wysokim ciśnieniem za pomocą specjalnej maszyny wyposażonej w dysze. Warto wiedzieć, że część gruntu jest wypłukiwana na górę, jednak nie dochodzi do znacznym zmian w nim czy jego przemieszczenia, dzięki temu metoda jest bezpieczna. W ten sposób powstają kolumny jet-grouting, a ich wykonaniem zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Tergon. Iniekcje gruntowe pozwalają na wzmocnienie podłoża zarówno w nowych wykopach, jak i w przypadku już istniejących konstrukcji.

Kiedy mają zastosowanie kolumny jet-grouting?

Zastanawiasz się, kiedy wybór kolumn jet-grouting jest najkorzystniejszy? Iniekcje gruntowe sprawdzają się przy:

  • tworzeniu palisad uszczelniających,
  • wzmacnianiu skarp i zboczy,
  • zabezpieczeniu fundamentów już wybudowanych obiektów,
  • trudno dostępnych lokalizacjach,
  • budowaniu uszczelnień do tuneli,
  • tworzeniu obudowy wykopów,
  • zabezpieczenia fundamentów mostów lub innych konstrukcji wodnych.

To tylko kilka z zastosowań kolumn jet-grouting. Wybierz doświadczonych specjalistów z zakresu zabezpieczenia wykopów, skarp, fundamentów oraz wzmacniania gruntów, którzy z pewnością wybiorą idealną metodę do danej budowy.

Zalety kolumn jet-grouting

Warto wiedzieć, że w dużej mierze trwałość i jakość wykonania kolumn jet-grouting zależy od wyboru średnicy żerdzi oraz zaczynu wiążącego. Nie bez znaczenia jest także podłoże, w którym są wykonywane iniekcje, gdyż w trakcie pompowania mieszanki, część urobku jest także wykorzystywana do wykonania wzmocnienia. Kolumny jet-grouting zdobyły swoją popularność dzięki takim zaletom, jak:

  • uniwersalność zastosowania – iniekcje gruntowe sprawdzają się zarówno przy nowo powstających obiektach, jak i do zabezpieczenia już istniejących budynków,
  • możliwość dopasowania do warunków konstrukcji – kolumny jet-grouting występują w różnych rozmiarach średnicy, a jeśli warunki tego wymagają, w ich składzie również mogą znajdować się elementy zbrojące.

Kolumny jet-grouting to efektywny sposób na wzmocnienie gruntu.