×

Pojęcie betonu natryskowego i jego zastosowanie

Stosowanie zwykłego betonu jest czasochłonne, ponieważ zmusza do używania szalunków. Ich zakładanie pochłania sporo czasu. Alternatywnym wyjściem jest używanie betonu natryskowego, który lepiej się sprawdza w problematycznych miejscach z np. zaokrąglonych, pochyłych, trudnodostępnych. Duża powierzchnia nie jest wtedy żadną przeszkodą. 

Jak wygląda praca z betonem natryskowym?

Beton natryskowy, inaczej zwany torkretem, znacznie usprawnia wykonanie projektów budowlanych oraz związanych z przemysłem górniczym. Korzystają z niego osoby zajmujące się renowacjami zabytków. Beton ten nakłada się na powierzchnię przy pomocy sprężonego powietrza pod ciśnieniem. Natryskiwanie wykonuje się:

  • na mokro – najpierw przygotowuje się mieszankę, składającą się z cementu, piasku i wody. Następnie umieszcza się ją w dyszy wylotowej i robi się natrysk;
  • na sucho – suchą mieszankę wsypuję się bezpośrednio do zbiornika i transportuje do dyszy pod ciśnieniem i to w niej dodaje się wody.

torkret kielce

Jakie plusy ma torkretowanie?

Coraz większa popularność torkretowania wynika z możliwości zastosowania tej metody w wielu branżach i miejscach. Na uwagę zasługuje fakt, że praca trwa zdecydowanie krócej, ponieważ przy betonie natryskowym nie jest konieczne stosowanie form i szalunków. Koszt inwestycji również się zmniejsza. Prace architektoniczne można wykonywać nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Torkretowanie jest przydatne głównie w przypadku:

  • konieczności wzmocnienia i ustabilizowania konstrukcji, np. wykopów, mostów, skarp. W przeciwieństwie do klasycznego betonu, projekty realizowane z użyciem torkretu nie wiążą się z licznymi procedurami. Dzięki temu oszczędza się nie tylko czas, ale też pieniądze. Zwiększa także poziom bezpieczeństwa ekipy budowlanej;
  • konieczności umocnienia konstrukcji zaokrąglonych, m.in. tuneli i kopuł;
  • potrzeby uszczelnienia tam i zapór wodnych, ponieważ wnika nawet w najmniejsze szczeliny;
  • chęci dokonania renowacji dużych powierzchni w krótszym terminie – dzięki bardziej wydajnej pracy.

Z pewnością beton natryskowy ma mnóstwo zalet. Jego zastosowanie skraca czas pracy i ułatwia realizację powierzonych zadań. Pozwala pokonać takie utrudnienia, jak stworzenie obiektów o kształcie nieregularnym. Bez nich trudno sobie wyobrazić chociażby skateparki. Co ważne, konstrukcje wykonane przez torkretowanie są trwałe i stabilne.